TurkishEnglishGermany
ÜCRETSİZ KEŞİF HATTI : 471 48 23
Parke Altı Akustik Ses Yalıtımı

Çevrede oluşabilecek gürültüden korunmak için yaşam alanlarına akustik zemin ses yalıtımı yapılır. Yaşamın olduğu alanda her zaman bir ses ve aktivite olacaktır. Çocuğu olan ailelerde oyunlar, hoplamalar zıplamalardan kaynaklı sesler olur. Tek başına yaşayanlarda dahi ayakkabı veya terlik sesleri rahatsız edici olabilir.

Normal seviyedeki sesler bile komşularımıza gürültü olarak yansır. Darbeler, titreşimlerden kaynaklanan sesleri engellemek, rahatsız edici özelliğini azaltmak için zemin ses yalıtımı malzemeleri kullanılmalıdır. Ses yalıtımında kullanılan çeşitli ürünler vardır. Sesin yoğunluğuna ve çeşidine uygun olarak kullanılan malzemeler tam izolasyon sağlayacaktır.

Modern binalar genellikle çok katlı. Bir binada onlarca daire bulunuyor. Dairelerde oluşan seslerin olumsuz etkilerini azaltabilmek için inşaat anında uygulanan yalıtım sistemleri vardır. İnşaat sırasında uygulandığında dairelerde ses yalıtımı hazır olduğundan satın alan rahat eder. Bazı yapılarda ses yalıtımı yapılmamış olabilir. Alt kat zemin ses yalıtımı yapılmamış olması bir sorundur. Ancak aşılamayacak kadar büyük bir sorun değildir.

Yapımı tamamlanmış, hali hazırda kullanılan mekanlarda parke altı ses yalıtımı uygulanır. Parke veya şap altı olarak nitelendirilen yalıtım uygulaması için farklı kalınlıkta farklı ürünler kullanılır. Kullanılacak malzemenin türü ve kalınlığı profesyoneller tarafından belirlenmelidir. Yalıtım konusunda uzman olan ekipler, uygulamayı yapmadan önce mekanda gözlem yaparlar.

Parke Altı Akustik Ses İzolasyonu 0216 471 48 23


Gözlemde, sesin neden kaynaklandığı ve yoğunluğu öğrenilir. Gözlem yapılamayacaksa müşteriden mekanın fotoğraflarını göndermesi istenir. Ayrıca gerekli olan diğer bilgiler telefonla edinilir. Gözlemle veya telefonla edinilen bilgiler doğrultusunda kullanılacak malzemeler, kalınlığı, çeşidi ve fiyatı belirlenir. Akustik zemin ses yalıtımı fiyatları, mekanın boyutuna, kullanılan malzemenin çeşidine ve kalınlığına göre değişir.

Uygulamanın profesyonel firma tarafından yapılması çok önemlidir. Ses yalıtımının verimli olabilmesi için malzeme seçimi ve uygulamasını dikkatlice yapılması şarttır. Doğru şekilde yapılmadığında ve birinci sınıf malzeme kullanılmadığında sonuç istenilen yalıtımı sağlamaz. Sonrasında sorun yaşaması daha büyük mağduriyetlere neden olacaktır.

Bazı mekanlarda parke altına yalıtım sorun olabilir. Parke veya şap altı yalıtım yapılamayan mekanlarda karo halı uygulaması yapılabilir. Yapıştırıcı kullanılarak uygulanan halılar da ses yalıtımı konusunda oldukça iyidir. 50’ye 50 cm ebatlarında olan karo halılar uzun süre kullanıma uygundur. Renk atmadan uzun zaman kullanılarak sesleri izole eder.

Yasalara göre gürültü yapan komşular şikayet edilebilmektedir. Tabi buradaki gürültü normal ve sıradan gürültü değildir. Ancak yine de bazı komşular her türlü sesi sorun yapıp size sıkıntı yaşatabilir. Kullandığınız terliğin, çocukların, dinlediğiniz müziğin veya müzik aleti sesinin alt komşunuzu rahatsız etmesin istiyor musunuz? O zaman hemen akustik zemin ses yalıtımı uygulatmalısınız. Kullanımda olan daireniz için 3 farklı ses yalıtım seçeneğiniz bulunuyor. Zemin döşemesinin altına yapılan yalıtım seçenekleri şunlardır;

  1. İlk seçenekte parke altına 3 mm’lik EPDM yalıtım bariyeri ile 5 mm’lik akustik şilte uygulanır. Beton üzerine uygulanan şilte ve bariyerin üzerine parkeler döşenerek uygulama sonlandırılır. Uygulamayla 30 db kadar ses yalıtımı yapılır.
  2. İkinci seçenek en fazla kullanılan ve önerilen uygulamadır. Beton üzerine 3 mm’lik EPDM bariyeri, 5 mm’lik şilteye ilave 4 mm ses yalıtım membranı uygulanır. Yalıtım malzemeleri döşendikten sonra parkeler döşenerek işlem bitirilir. Bu şekilde yapılan ses yalıtımı 40 db ses azalımı sağlar.
  3. Üçüncü seçenek profesyonel olandır. Kot farkının sorun olduğu mekanlarda uygulanmayan profesyonel seçenektir. Müzik odaları, sinema salonları, seslendirme mekanları, prova kayıt alanlarına uygulanır. Sesin çok yüksek ve yoğun olduğu mekanlar içindir. Üçüncü ve profesyonel akustik zemin ses yalıtım seçeneği uygulandığında 65 ila 70 db yalıtım sağlanır.
09 Ağustos 2019 tarihinde kategorisine eklendi. 1782 kez okundu
1 YORUM VAR
  • Pingback: Parke Altı Ses Yalıtımı | Erva Parke | 216 471 47 57

  • YORUM YAZ

    Call Now Button